a

Lorem ipsum dolor amet, modus intellegebat duo dolorum graecis

Follow Us
  /  Knižné blogy   /  O knihách a ľuďoch
detske-knihy-korona

O knihách a ľuďoch

A o tom ako si ľudia pomáhajú

Knižný trh utrpel ranu. Na dlhý čas sa prerušili obľúbené besedy, autogramiády, čítačky. Mnoho kníhkupcov a vydavateľov sa presunulo do online priestoru. Niektorí sa museli naučiť fungovať inak. Nie len v malom obchodíku na dedine, ale na Instagrame.

Spájať sa s ľuďmi online formou a zachovať si ľudský prístup sa samozrejme dá. Predaj online však nedokáže nahradiť kamenné predajne či festivalový predaj. Našťastie sa postupne začínajú otvárať dvere našich obľúbených obchodov. A to je veľmi dobré. 

Podporme kníhkupectvá, vydavateľov, autorov, ilustrátorov…

Vždy som tvrdila, že vo svete detskej knihy a medzi ľuďmi, ktorí sa jej venujú, je slovo konkurencia vnímané trochu inak, menej negatívne. Nechcem naivne tvrdiť, že konkurencia neexistuje, skôr sa však snažíme hľadať spôsoby ako spolupracovať a nie bojovať proti sebe. Ja napríklad Martinus a jeho aktivity s úžasom sledujem a veľmi im fandím. Artforum je tiež pre mňa kníhkupectvo, kam sa chodím do detskej časti často vyventilovať a zrelaxovať. A keďže Činču ešte kamennú predajňu nemá, apelujem na vás všetkých, aby ste sa práve teraz išli “vyventilovať” do kníhkupectva vo vašom meste. Samozrejme s rúškom, odstupom, a tak.

Všimli ste si ešte jednu vec, čo spôsobil vírus? Momentálne sa výdava menej kníh. Je ich menej ako minulý rok v tomto období. Nechcem byť pesimistická. Teraz je však čas, aby sme všetci držali spolu. Kníhkupci, vydavatelia, autori, tlačiari, grafici, ilustrátori, čitatelia. Čas aby sme sa navzájom podporovali. 

V Činču sa snažíme sledovať iniciatívy na podporu vydavateľov. Preto sme sa rozhodli sa s vami podeliť. Spúšťame výzvu #inlivreveritas, čiže Veríme v literatúru. V rámci nej budeme združovať aktivity na podporu čítania.

 

#inlivreveritas alebo ako ľudia pomáhajú knihe

Martinus

Krajina čitateľov prinináša tipy na dobré detské knihy. Martinusácky projekt, ktorého Instagram jednoducho musíte navštíviť. Niekedy si naň pozvú ilustrátorov a tí robia workshopy a bavia všetkých sledovateľov. ???

Odporúčam!!!

S Martinusom čítajú rozprávky z pohodlia svojich domovov aj známi herci. Čítania v podaní Tamary Heribanovej, Kristíny Tormovej a iných. Veľmi dobre sa na nich pozerá a príjemne sa ich počúva. Každý boží deň.

Albatrosmedia – Podporme svojich kníhkupcov #mojeknihkupectvo

Vydavateľ mnohých čarovných nielen detských kníh sa rozhodol podporiť kníhkupcov. Z každej ich predanej knihy získa kníhkupec 30 centov navyše až do konca Mája. Na svojom Facebooku motivujú ľudí, aby navštevovali a nakupovali u svojich obľúbených kníhkupcov.

 

 

 

Literárne informačné centrum – LICykel

Knihy LIC je kníhkupectvo a vydavateľstvo v jednom. Keď si u nich teraz objednáte knihy, odbicyklujú vám s nimi priamo domov. Darmo, bicykel a kniha proste idú k sebe. 

 

 

 

 

 

Časopis Bublina – Bublina číta deťom

 

Skvelý nápad dostali aj baby, ktoré nám prinášajú známy detský časopis. Bublina číta deťom sú kvalitné podcasty, na ktorých sa podieľajú umelci ako Kamil Mikulčík, standup komička Simona alebo napríklad aj Vec. Čítajú sa tie najlepšie príbehy z Bubliny samozrejme. 

Maria Neradova Illustration 

Veľmi sa mi páči tento nápad. Keď ilustrátori poskytnú čiernobielu verziu svojich ilu, aby mali decká v čase karantény čo omaľuvávať. Album omaľovaniek od ultra talentovanej ilustátorky mnohých kníh Majky nájdete tu: Aktivity a maľovánky do karantény. 

 

 

 

 

 

Egreš

Egreš je viac než vydavateľstvo. Viac než firma. Povedala by som, že je to až občianska iniciatíva, ktorá sa snaží prispievať k lepšiemu svetu. Vydávajú detské knižky, vyrábajú krásne veci ako ilustrácie, magnetky, pexesá…Venujú sa primárne téme ochrany prírody. Milé od nich, že nám poskytli Omaľovánky, vystrihovačky a knižka o opiciach na stiahnutie zadarmo.:)

 

 

 

 

Činčuáčik

A v neposlednom rade, aj my sa trošku snažíme.:) Vytvorili sme normálne aj Youtube kanál. Momentálne čítam len ja, verím, že vás a vaše detváky neomrzím. Čítame všetko. Klasiku, nové knihy, anglickú literatúru. Tak veľmi nás to baví, že možno budeme čítať aj takto online už navždy.

Taktiež sme pridali na web “Knižné balíčky to-go”, ktoré sú zľavnené a ich kúpou podporíte slovenských vydavateľov. Balíčky pozostávajú z dvoch kníh. A sú napríklad o láske, o hmyze, mačkách či medveďoch, ale napríklad i o strate blízkeho. Sú to tie najkrajšie príbehy, ktoré vozíme v Činčucykli a chceme sa o ne podeliť. 

 

Ďalšie tipy, kde nakupovať, koho podporovať:

 

Artforum vo vašom meste

82 Book & Design shop, Bratislava

Eleven Books & Coffee, Bratislava

Adka books, Bratislava

Pod vŕškom Nitra

Antikvariátik, Banská Štiavnica

Diera do sveta, Liptovský Mikuláš

Prosím prosím, ak viete o čomkoľvek, čo by do tohto zoznamu patrilo a nevyskytlo sa tu, ozvite sa, to treba napraviť. 🙂

Na záver už len dodám. Podporujme. Knižky, nemocnice, dôchodcov, zvieratká v útulku. Darujme krv. Chráňme prírodu. Spomeňme si na mnohých, ktorí si v týchto časoch pomáhajú.

 

Vaša Baška