a

Lorem ipsum dolor amet, modus intellegebat duo dolorum graecis

Follow Us
  /  Knižné blogy   /  8 najlepších blogov (aj) o detských knihách

8 najlepších blogov (aj) o detských knihách

Neviem, či aj niekde inde vo svete majú také parádne množstvo kvalitných knižných blogov ako u nás! Teda minimálne na počet obyvateľov. Prečo sa oplatí ich sledovať?

?Blogerky a recenzentky nie sú žiadne samozvané odborníčky na detskú literatúru. Nehodnotia knihy len suchým páči sa, nepáči sa. Naozaj poskytujú hlbší náhľad do rôznorodých diel a často prinášajú fakty, ktoré nám uľahčujú rozhodovanie pri výbere kníh.

?Okrem komentárov, nám niekedy prinášajú aj nakuknutie do knihy a trošku tým ukoja našu zvedavosť. Veď koľkokrát sa vám stalo, že ste sa zaľúbili do spracovania a ilustrácií knihy?

?Často majú okolo seba komunitu čitateľov, ktorí ich sledujú a zdieľaním napríklad knižných noviniek rozprúdia skvelú diskusiu, a tak sa dozvieme odpovede na všetky naše otázky.

?Aj vďaka nim získavame lepší prehľad v novovzniknutej literatúre pre naše deti, môže nám to dokonca i pomôcť pri rozlišovaní kvalitnejšej a menej kvalitnej literatúry.

?“Blogujú” s nimi v podstate i ich deti a to je silná motivácia pre tie naše ratolesti – vidieť iné deti tak prirodzene inklinovať k čítaniu.

 

Tu sú naše tipy na baby, knihomolky, ktorých blogy žerieme a Instagramy milujeme:

 

Ninnulina číta @Instagram

 

 

Súčasťou Ninkinho zdieľania knižných tipov sú aj jej dcéry Ninka a Naďka. Jej blog je jedinečný nielen výberom naozaj hodnotných knižiek pre hlavne nižšie vekové kategórie. Je vizuálne dokonalý! Ninka je detailistka, vďaka kvalitným fotkám nám priblíži knihy podrobne a zo všetkých strán. 

Čo Ninka odporúča?

Neviem vybrať len jednu knižnú srdcovku. Moje  srdcovky, ktoré mi v momente napadnú sú 3. Pipi Dlhá Pančucha ešte z môjho detstva, Rok v lese pre svoje nádherné ilustrácie a Gréta pre jej krásne posolstvo.

 

 

Náš tip na recenziu:

Marta a Jonatán 

 

Malý pampúch @Instagram

 

Blog o pekných detských knihách.:) Recenzie a knižné tipy Alžbetky a jej malej slečny Pampúchatej sú spracované precízne, do detailu. Oceňujem, že sa často venuje aj knihám menej známym, od menších vydavateľov, ktoré si zaslúžia viac pozornosti. Taktiež sa venuje aj dielam, ktoré možno až tak stopercentne neodporúča, ten pohľad z druhej strany je tiež veľakrát nápomocný. 

Čo Alžbetka odporúča?

S tými knižným srdcovkami to bude asi ťažšie. Jedna z mojich naj je kniha rozprávok od Grimmovcov Svadba líšky Ryšky. Fascinovali ma akvarelové ilustrácie Ľuby Končekovej-Veselej. Ešte sme mali s jej ilustráciami iné knihy, ale túto si najviac pamätám. A potom sme si so súrodencami donekonečna prezerali Veľký obrázkový slovník Richarda Scarryho. Celkom ma potešilo, že teraz vychádza znova.

 

Náš tip na recenziu:

Tajná záhrada 

 

Orvokki.sk @Instagram

 

Baška, ktorá blog vedie, dáva čitateľom priestor nahliadnuť do viacerých aktivít života s jej malým Adamkom. Obaja sú vášniví cestovatelia a čitatelia. Adamkova knižnica je plná kníh, ktoré majú často náučný a vzdelávací charakter. Baška sa venuje aj literatúre pre dospelých všehodruhu. 

Čo Baška odporúča?

Z vlastného detstva nemám vlastne žiadne odporúčanie, na prvú obľúbenú knižku si spomínam až z teenagerských rokov, trilógiu Pán Prsteňov. Do detských kníh som sa viac ponorila až s príchodom Adamka a odporúčať jedinú knihu je pre mňa veľmi náročné. Adam je vášnivý čitateľ, asi že ho k tomu vediem odmalička, jeho izba je viac knižnica ako detská izba plná hračiek. A odkedy dokázal pozornosť udržať pri dlhších príbehoch, veľmi sa nám rozšírili možnosti. Obaja sme si obľúbili knižky Petra Horáčka, napríklad Choo Choo mu čítam od kojeneckého veku a stále ho baví. Pri čítaní Dlouhej cesty ma dopĺňa a časť knihy hovorí on. Horáčkové knižky sú stávka na istotu. Veľmi si ho získali aj príbehy o Mumínkoch, má rád Moje malé Montessori príbehy a v rôznych etapách sa vracia k veľkoformátovým obrázkovým leporelám z edície Veľká knižka pre malých rozprávačov.

 

Náš tip na recenziu:

Hora  

 

 

Mimi malá knihomilka @Facebook

 

Zdenka a jej malá knihomilka Mimi majú vynikajúci prehľad vo svete detskej literatúry. Kniha ešte ani nie je na pultoch kníhkupectiev a dievčatá vám vždy dajú echo, čo sa chystá. Treba spomenúť aj skupinu na Facebooku, ktorú založili Čítame detské knihy, v ktorej sa naozaj diskutuje o čítaní a radami a tipmi sa to tam len tak hemží.:) 

Čo Zdenka odporúča?

Mojou najobľúbenejšou bola kniha Sto najsmiešnejších rozprávok. Čítal mi ju ocino pred spaním a neskôr som ju čítala zas ja môjmu mladšiemu bratovi. Rozprávok v tejto knihe som sa nevedela nabažiť. Ide o antológiu z diel slovenských, českých aj svetových autorov. Spomeniem napríklad mená ako Jozef Pavlovič, Tomáš Janovic, Krista Bendová, Mária Ďuríčková, Ján Navrátil, Karel Čapek, Ondřej Sekora, Ján Werich, Daisy Mrázková, Ottfried Preussler, Gianni Rodari, Erich Kästner, Éva Janikovszká. Skrátka len dobrí autori a autorky detských kníh. Rozprávky vybral a zostavil Daniel Hevier. Obrázky do knižky nakreslil Ondrej Zimka. Dokázala som si ich prezerať nekonečne dlho. Túto moju lásku na knihe aj vidieť, chúďatko má už uvoľnenú väzbu.

 

Náš tip na recenziu: 

Etela Letela 

 

Zuzana Štebalská @Instagram 

 

Zuzka je nielen výborná znalkyňa detskej literatúry, ale sama niekoľko krásnych diel aj napísala. Najnovšie to boli napríklad knihy pre staršie deti Kde sú včely či Experiment so Sofiou. Pri výbere na tipy kladie dôraz na pridanú hodnotu knihy, pestrosť tém či prepracovaných ilustrácií. Tešia nás najmä jej série článkov pred Vianocami či cez leto ako súčasť projektu Prečítané leto

Čo Zuzka odporúča?

Nemám len jednu srdcovku, ale mnoho a zvycajne sa najviac zaoberám tou, ktorú som čítala ako poslednú. Momentalne je ňou Pullmanova Kniha prachu. Občas sa vyskytne pribeh, ktorý ma láskyplne zhltne a neviem ho v myšlienkach opustiť. Naposledy sa mi to udialo s Dievčaťom, ktoré pilo mesačný svit, veľmi som si ho obľúbila a teraz návrat k Lýre v pokračovaní jeho ságy, no časovo sa vracia ešte pred udalosti známej trilógie Temné hmoty. Zvažujem, že kým vyjde ďalší diel, prečítam si ju celú zas.

 

Náš tip na recenziu:

Detské knihy – príbehy z lesa 

 

Montessori kids @Instagram 

 

Aj keby ste sa nenazývali “montemamou” a nehrali sa deťmi len v rámci pedagogiky Márie Montessori, Naďkin “monteblog” vrelo odporúčame. Je vlastne celý o zábave. O zábave, pri ktorej sa deti mnohému priučia. Či už pri cestovaní, hraní sa doma alebo čítaní. Sústredí sa najmä na témy, ktoré rozvíjajú dieťa – jeho IQ i EQ.:) 

Čo Naďka odporúča?

Medzi moje srdcovky z detstva patria Deti z Bullerbynu (a v tesnom závese sú ďalšie “lingrenovky”). Mám takú krásnu českú verziu s ilustráciami Heleny Zmatlíkovej a ešte aj dnes, keď si z nej s deťmi čítame, mám zimomriavky, keď Lisa uviazne v snehovej búrke cestou zo školy Zo súčasných kníh patrí k mojim topkám Magdaléna a psík z knižnice, ktorá pomáha deťom na náročnej ceste k samostatnému čítaniu.

 

Náš tip na recenziu:

Kubko sa učí rozprávať  

 

Šťastná maminka blog @Instagram

 

Zuzkin blog je pomerne nový, pustila sa však do toho hneď naplno. Píše aj o iných mamičkovských témach. Knižné recenzie sú detailné s mnohými náhľadmi, a preto nám vedia naozaj pomôcť pri rozhodovaní sa o kúpe či nekúpe knihy.

Čo Zuzka odporúča?

Najkrajšia detská kniha? Pre nás sú to Zatúlané papučky od slovenskej autorky Jany Necpalovej. Je to krásna kniha s detskými básňami, láskavým príbehom a navyše na CD sú tieto básne zhudobnené. Každý večer, už mesiac, počúvame s dievčatami iba toto CD a zaspávame pri ňom. Staršia Vikinka si piesne spieva kedykoľvek cez deň. Keď čítame knihu vie básne naspamäť. Páči sa mi, že u dieťatka prebúdza všetky zmysly, nepodceňuje jeho inteligenciu, dáva mu priestor na rozvíjanie vzťahu k umeniu, k hudbe a poézií a zároveň je nežnou knihou, kde je hlavným motívom láska.

 

Náš tip na recenziu:

Zatúlané papučky 

 

Mini diamond blog @Instagram

 

Silviin blog môžete poznať aj ako Mama blog roka 2018. Má všetky črty dobrého mamablogu, ktorým sa inšpirujú tisícky slovenských mamičiek. Okrem zdieľania knižných inšpirácii s dcérkou, sa s nami delí o zážitky z cestovania a šťastného rodinného života. Zároveň je aj ambasádorkou konferencie Mamy v pohode

Čo Silvia odporúča?

Knižka Na vrchol kopca má svoje čestné miesto v Natálkinej knižnici a odporučila by som ju každému. Veľmi pekný príbeh o pani Jazvecovej a jej nedeľných prechádzkach lesom až na kopec. O kocúrikovi Leovi, ktorý sa postupne na prechádzky pripojí a o sile a kráse ich priateľstva. Kniha dieťa naučí o pokladoch lesa a inšpiruje k potulkám prírodou.

 

Náš tip na článok:

Ako zabaviť deti, keď príde návšteva 

 

Knihovničkin svet @Facebook

 

O Janke a jej blogu si ľudia často myslia, že je blogerka píšuca výlučne o detských knihách. Blog má však širšie zameranie. Píše aj o aktivitách knižníc, rôznych knižných podujatiach, monitoruje knižné novinky, robila niekoľko rozhovorov. Okrem iného má nafotenú celú svoju dospelácku knižnicu, ktorú na blogu tiež prezentuje. 

Čo Janka odporúča?

Niektoré detské knihy ma rozosmejú, iné poučia, ďalšie ma očaria svojou krásou, ale máloktorá z nich ma nadchne natoľko, že ju zaradím medzi moje knižné srdcovky, tvorené takmer výlučne knihami pre dospelých. Neotrasiteľné miesto medzi nimi však má detská kniha Malý zázrak (Mira Bartóková, Ikar). Pri jej čítaní som sa rozčuľovala, bála, poplakala som si a silno som priala hlavnej postave šťastný koniec. Silný príbeh vzbudzujúci silné emócie. …ak môžem, odpoviem aj za Danielka :). Danielko (3 r.) zbožňuje knihy o Vianociach, bubákoch a už dlho zbožňuje čarodejnice. Jeho knižné srdcovky sú napríklad Čarodejnica Winnie a Co se děje o Vánocích, ktorú si pozerá celoročne.

 

Náš tip na článok:

Búrka a veľryba 

 

A koho sledujete vy?:)