a

Lorem ipsum dolor amet, modus intellegebat duo dolorum graecis

Follow Us
  /  Zvieratká radia čo čítať   /  15 úprimných a pekných detských kníh pod stromček

15 úprimných a pekných detských kníh pod stromček

Vyrastala som s detskými knižkami. Zaspávali so mnou v noci pod paplónom, spolu sme cestovali vlakom do Tatier. Vtedy sme tomu nehovorili detská kniha, ale skôr rozprávka. V 90. rokoch a dlho predtým vznikala najmä literatúra pre deti, ktorá bola založená na fiktívnych príbehoch. Autori nám predstavovali rôzne princezné, ježibaby, drakov či škriatkov. 

Knihy pre deti vs. rozprávky

Rozprávky, to bol boj dobra a zla plný dramatických okamihov. Princ zabije draka, aby zachránil krásnu princeznú, ježibaba takmer zahrdúsi “pažravého” Janka a podobne. Opisujú ľudské neduhy a márnosti, často drsným spôsobom. Neduhy sú na záver potrestané a dobro zvíťazí. Idylka.

Pozrime na detskú knihu dnes. Okrem klasických rozprávok, sa s príchodom nových vydavateľstiev, výber rozšíril aj o tie “skutočnejšie príbehy”. Tiež sa niekedy venujú téme dobra a zla. Sú však úprimné. “Zlo a neduhy” opisujú nežným a citlivým spôsobom. Vzniká množstvo naozaj kvalitných kníh s pridanou hodnotou pre dieťa a jeho rozvoj.

Niet lepšieho darčeka pod stromček ako je kniha. Tá by však mala byť úprimná a láskyplná. Tu sú naše tipy pre rôzny vek, od slovenských vydavateľov: 

Ochrana prírody

1. Na kraji lesa (7+ ? Egreš ? Nájdete tu)     

Deti, ba aj niektorí dospelí si nie vždy uvedomujú, aké obrovské množstvo zvieratiek je ohrozených. Niektoré z nich možno ani nepoznáte. Vďaka syslíkovi Filipovi, korytnačke Alici a hlucháňovi Kamilovi si uvedomíme ako sa príroda vplyvom človeka neúprosne mení. 

2. Včelár Jožko (3+ ? Stonožka ? Nájdete tu)

Včely nás niekedy poštípu, niekedy sa na ne hneváme, máme pocit, že nás otravujú. Ale bez nich by naša planéta nedokázala fungovať. O tom, prečo je nielen med, ale i samotné včelárstvo dôležité nás naučí Jožko, ktorého samotu vystrieda roj včiel. Tie sa stanú jeho najlepšími kamoškami.

3. Zvieratá v ohrození alebo ako môžeme pomôcť (6+ ? Albatros ? Nájdete tu)

Ľudí pribúda, prírody a zvierat ubúda. Je to smutné, ale taká je realita a my by sme si nemali pred ňou zatvárať oči. Aj naše deti si uvedomujú, že niektoré zvieratá už budeme čochvíľa poznať možno len z obrázkov. 

Spoznávaj Slovensko

4. Slovensko, hľadaj a nájdi (2+ ?? MINI Publishing ?? Nájdete tu)

Sestra knižky Bratislava, hľadaj a nájdi. 16 strán plných najkrajších miest a významných osobností Slovenska. Spoznávame svet a na našu rodnú hrudu občas zabúdame. Cestovať prstom po Slovensku sa dá aj inak ako na mape. Hľadajte Štúra či lanovku v Tatrách a rozprávajte si spolu príbehy.

5. Adéle a Rúfus na cestách po Slovensku (7+ ? Monokel ? Nájdete tu)

Adéle a Rúfus prichádzajú z ďaleka, aby spoznali krásy malej krajiny v srdci Európy. S nimi objavujeme nepoznané miesta a zažívame jedno dobrodružstvo za druhým. Príbeh prináša aj množstvo zábavných úloh, s ktorými sa deti musia popasovať. 

6. Poďme objavovať Slovensko (2+ ? Meda ? Nájdete tu)

Ďalšie krásne veľkoformátové leporelo. Slovenskom nás sprevádza prasiatko Oliver so svojou rodinou. Vyrážajú na veľkú prázdninovú cestu, na ktorej objavujú hrady či jaskyne, behajú po horách a namáčajú si nôžky v liečivej kúpeľnej vode.  

7. Nežný Komiks, Séria (12+ ?? EJ Publishing ?? Nájdete tu)

Štvor-séria komiksov, ktorá vyšla k 30-teho výročiu Nežnej revolúcie je “must-read” nielen pre tínedžerov, ale aj pre dospelákov. Niet lepšieho spôsobu ako deťom priblížiť udalosti Novembra 89 ako cez osudy mladých ľudí. Aj na nedávnej histórii Slovenska záleží.

Spoznávaj svet

8. Domčeky sveta (3+ ?82 Book and Design shop ? Nájdete tu)

Ako vyzerajú tradičné kroje v rôznych kútoch sveta? Táto dizajnová lahôdka nám predstaví deti z 20-tich krajín. Zuzka, Nanuk či Inés majú domčeky doslova od výmyslu sveta. 

9. Pozri pod obrázok: Moria a oceány (3+ ? Svojtka & Co. ? Nájdete tu)

Svet, to nie je len pevnina a krajiny, ale aj moria a oceány. V moriach teplých i ľadových žije množstvo jedinečných tvorov, o ktorých nemáme ani potuchy. Knižka obsahuje až 50 odklápacích okienok a pod každým čaká zaujímavé prekvapenie. 

Dobrá klasika

10. Žabiatko (3+ ? Buvik ? Nájdete tu)

 Dnes snáď každý dospelý dokáže odrecitovať Žabiatko. Nové vydanie zbierky básní Ľudmily Podjavorinskej nám spravilo mnohým radosť. Vďaka zbierke 23 básničiek a krásnym novým ilustráciám môžu aj naše deti spoznať vrabčiatko a pani Sovu, gajdoša Mura či chorého medvedíka. 

11. Nenásytná húsenička (1+ ? Zelený kocúr ? Nájdete tu)

 Kniha preložená do 50-tich jazykov zabáva deti už vyše 50 rokov. Toto leporelo je jednoducho láska. Snáď každé dieťa si zamiluje pestré farby a obrázky spestrené jednoduchým textom. Húsenička naučí deti počítať či rozpoznávať ovocie. 

12. Moja prvá zbierka: Ezopove bájky (2+ ? Yoyo Books ? Nájdete tu)

Aj Ezopove bájky sú späť vo vynovenom šate! 45 rýmovaných príbehov, ktoré majú poučný, no zároveň zábavný charakter. Obsahuje známe príbehy o zvieratkách, ako napríklad o Mravčekovi a kobylke či Zajacovi a korytnačke. 

Pocity & Rodina

13. Etela letela (2+ ✈️Atomic Verlag ✈️ Nájdete tu)

Krásny príbeh o vzťahu vnučky a jej babičky. Babička Etela je veľká hrdinka, ktorá svojej vnučke pomáha prekonávať strach. Zároveň vysvetľuje, že každý sa občas bojí a to je úplne v poriadku. Každá knižka je originál, lebo obsahuje aj niekoľko strán na vyfarbenie. 

14. Zelená starká (4+ ? Atticum ? Nájdete tu)

Ďalší úsmevný príbeh, ktorého hlavnou hrdinkou je babička, alebo teda starká. Starká Gunn sa musela jedného dňa presťahovať z vidieku do mesta a kúsok svojho sveta si doniesla so sebou.

15. Môj ocko je sardinka (4+ ? OZ Slniečkovo ? Nájdete tu)

Konečne kniha, ktorá sa venuje téme vyrastania bez jedného rodiča citlivým spôsobom. Je nesmierne emotívna, zároveň sa vyhýba dráme a pátosu. Doplnená je o nežné ilustrácie, ktoré celému príbehu dodávajú ešte hrejivejší tón. 

Vianočné tipy na záver: 

Snehová sestra: Príbeh o Vianociach (9+ ? Tatran ? Nájdete tu)

Príbeh, ktorý zahreje pri srdiečku azda i tých najväčších drsňákov. Julianova sestra náhle ochorela a odišla a tak sa najkrajší deň v roku zmení. Kniha o srdečnom a vrúcnom priateľstve je ako stvorená na predvianočný čas.

Somárik a vianočný anjel (5+ ❄️ Verbarium ❄️ Nájdete tu)

Z týchto stránok priam srší čaro Vianoc. Nádherné rozprávanie o somárikovi, ktorý spolu s anjelom putuje za mamičkou k jezuliatku. Cestou stretnú deti, pastiera s ovečkami či pekára, ktorí sa k nim pridávajú a spoločne prežívajú vianočné šťastie.

Detská literatúra pekná obalom i obsahom existuje. S výberom vám radi poradíme. Ak ste sa dočítali až sem, môžete využiť predvianočnú zľavu na nákup knižiek u Činču. Nakuknite do novovzniknutého detského kníhkupectva, napíšte nám o radu alebo využite 20 % zľavu na prvý nákup s týmto promo kódom na https://www.pribehyztricykla.sk/obchod/:

VIANOCESČINČU19

Vaša Baška, zakľadateľka Činčuáčika