a

Lorem ipsum dolor amet, modus intellegebat duo dolorum graecis

Follow Us
  /  Zvieratká radia čo čítať   /  3 zásady kníhkupectva Činčuáčik

3 zásady kníhkupectva Činčuáčik

Knihy pre väčšie a knižky pre menšie deti už od leta 2019 vozíme za vami. Nájdete nás na každom možnom trhu v Bratislave, ale aj po celom Slovensku, v parkoch, detských ihriskách, materských centrách…všade, kam nás pustia. 🙂

Máme samozrejme aj tento prehľadný web, kde sa dá vybrať tiež. Naším snom a víziou je otvorenie kamenného obchodu, lebo veríme, že každá kniha si zaslúži svoje čestné stále miesto. Plus, kníhkupectvo je jedno magické miesto, kde sa budeme všetci radi stretávať, diskutovať o knižných príbehoch, kde budeme spoločne oddychovať a deti sa tam budú cítiť bezpečne a spokojne… ako v rozprávke.

Činču a jeho posolstvo

Činčuáčik je v preklade Trojuholník. V jazyku detí. Keď bola autorka nášho projektu ešte celkom malá takto nazvala každý trojuholník v knižke.

Trojuholník má tri strany. A Činčuáčik má tri hlavné zásady:

Vieme, čo predávame a máme radi, čo predávame

Vznikli sme preto, aby deti viac čítali. Je to zároveň trošku taká naša misia. Ani zďaleka to však nie je také jednoduché. Do nášho tricykla a na našu webstránku vyberáme len knihy nesúce akési posolstvo. Čo to znamená? Knihu nepredáme, kým ju neprečítame a nezistíme, či je obsahovo kvalitná. Poslaním čítania s deťmi a pre deti je hlavne ich osobnostný rozvoj, rozširovanie obzorov, prehlbovanie vzťahov s rodinou či s kýmkoľvek, s kým deti zážitky z čítania zdieľajú.

Knižky podrobne čítame a precízne vyberáme

1. Kvalita tém

Nájdete u nás len knihy, ktoré sú kvalitne spracované, používajú krásny a čistý jazyk, často prinesú nielen obohacujúci príbeh, ale i ponaučenie. Knižné posolstvá, v ktoré veríme dokážu zanechať po sebe silnú stopu. Od ochrany našich lesov a jej zvieracích obyvateľov, až po hodnotu medziľudských vzťahov a vzájomnej tolerancie. Snažíme sa vyberať aj množstvo takých titulov, ktoré sa neraz dotýkajú citlivých tém, ako je rasizmus, strata blízkeho či rozvod rodičov.

2. Kvalita a spektrum vydavateľov

Pri výbere dbáme i na to, aby sme zastrešili širokú škálu vydavateľstiev, podporili a upriamili tak pozornosť na malých i veľkých publisherov, ktorých máme na Slovensku nespočetne veľa, a za ktorými stoja samí šikovní ľudia.

3. Spektrum vekových kategórií

Vieme tiež, že nie každá knižka pasuje všetkým deťom, napríklad aj vzhľadom na ich vek. Je fakt, že knižky ako Psíček a mačička budú super vždy, či máte 5 či 50 – napriek tomu, sme radi, že máme z každého rožka troška – od kníh pre najmenších drobcov až po väčšie deti.

4. Vyváženosť domácej a zahraničnej literatúry

No a v neposlednom rade, v našom „repertoári“ je vyvážený pomer knižiek od slovenských a zahraničných autorov a ilustrátorov. Na tom nám veľmi záleží. Aby sme navzájom podporili to, čo sa vydáva doma. Aby rástla a stále viac sa tvorilo toľko krásnej literatúry. Zároveň, u nás nájdete aj knižky v anglickom jazyku (či knižky dvojjazyčné), aby si aj zahraničné rodiny prišli na svoje a tie slovenské sa zas s deťmi naučili niečo nové.

A keďže to všetko dopodrobna čítame, poznáme (a ľúbime), mileradi vám i kedykoľvek poradíme s výberom tých správne napasovaných titulov pre vás a vašich blízkych.

Naša motivácia nie je vidina zisku, ale podpora literatúry

Verte, neverte, detské knižky nás naozaj bavia. Sme presvedčení, že robia ľudí lepšími, a že by ich kľudne mohli čítať i dospelí. Minimálne s deťmi. Myslíme si, že detská literatúra má obrovskú silu pomáhať. Chceme, aby z každej zarobenej korunky mal niečo aj niekto, kto to najviac potrebuje. Aj preto podporujeme nezisové organizácie, občianske združenia, detské domovy či psie útulky. Ich zoznam čoskoro zverejníme. 

 

Keď sa postupne ponoríte do sveta detských knižiek, budete nesmierne prekvapení, aké čaro ukrýva. Dnes sa píšu a kreslia naozaj výnimočné veci. A je to naozaj tak, že láska k čítaniu je nákazlivá (máme to overené!).

Napokon, ono to nie je o tom, aby sme nútili deti čítať. Všetko sa začína správnym výberom tej osudovej knihy, ktorá zmení detský pohľad na tieto voňavé zväzky slov a obrázkov.